Ako tražite provjeren recept za čokoladni mokri kolač koji se topi u ustima i mami na još, došli ste na pravo mjesto. Ovaj kolač je savršen spoj jednostavne pripreme, sočne teksture i bogatog čokoladnog okusa. Upravo zato se često nađe na stolovima kao omiljeni desert za obiteljska okupljanja, rođendane, ili kad vam jednostavno treba nešto slatko i utješno.
Čokoladni mokri kolač priprema se s osnovnim sastojcima koje već imate kod kuće – jaja, griz, kakao i tamna čokolada. Ono što ga čini posebnim jest to što se vruć biskvit prelijeva toplim čokoladnim mlijekom, što mu daje nevjerojatnu sočnost i čini svaki zalogaj mekanim i punim arome. Upravo taj korak daje mu karakterističnu teksturu i ime koje s pravom nosi – “mokri kolač”. Ova tehnika poznata je i u tradicionalnoj balkanskoj kuhinji, ali je recept s godinama dobio i mnoge moderne varijacije.
📋 Sadržaj članka
Bilo da ste iskusni u kuhinji ili tek počinjete, ovaj recept vam nudi jasne upute i savjete za postizanje savršenog rezultata. Ne traži mikser, ne oduzima puno vremena, a krajnji rezultat izgleda kao iz slastičarne. Osim toga, recept možete personalizirati dodatkom orašastih plodova, suhog voća ili čak laganom glazurom, što otvara brojne mogućnosti za kreativnost.
Za kraj, vrijedi istaknuti da ovakav desert može biti i odličan izbor za pripremu dan ranije jer s vremenom postaje još ukusniji. Ako ga čuvate u hladnjaku, sljedeći dan je još bogatiji i intenzivnijeg okusa. Isprobajte ga i uvjerite se zašto je ovaj recept za čokoladni mokri kolač postao klasik koji svi vole.

Čokoladni mokri kolač – jednostavan, sočan i pun okusa:
Čokoladni mokri kolač – Recept
Sastojci
Za biskvit:
- 8 kom. Jaja
- 8 kašika Šećer
- 10 kašika Griz
- 2 kašike Kakao prah (prosijani)
Za prelivanje:
- 1 l Mlijeko
- 8 kašika Šećer
- 150 g Tamna čokolada
Priprema
- U većoj posudi pjenasto umutite bjelanjke uz postepeno dodavanje šećera.
- Nakon što dobijete čvrsti snijeg od bjelanjaka, dodajte jedno po jedno žumanjce, neprestano miješajući.
- Griz i kakao prah obavezno prosijte, pa ih lagano umiješajte u smjesu pomoću špatule, pazeći da smjesa ostane prozračna.
- Tepsiju premažite uljem, a zatim u nju izlijte pripremljenu smjesu.
- Pećnicu zagrijte na 200°C, zatim smanjite temperaturu na 180°C i pecite kolač približno 20 minuta.
- Dok se kolač peče, stavite mlijeko i šećer na štednjak i zagrijavajte do vrenja. Kada zakuha, maknite s vatre i umiješajte nasjeckanu tamnu čokoladu dok se potpuno ne otopi.
- Vrući kolač odmah nakon pečenja ravnomjerno prelijte vrućim čokoladnim mlijekom.
- Ostavite kolač da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi prije posluživanja.
Napomene
Napomene:
- Za dodatni čokoladni užitak, možete u preljev dodati i malo ruma ili ekstrakta vanilije.
- Koristite kvalitetnu tamnu čokoladu s većim postotkom kakaa za intenzivniji okus.
Mnogi se pitaju u čemu je tajna savršenog čokoladnog mokrog kolača. Odgovor leži u nekoliko ključnih detalja. Prvo, griz koji se koristi u biskvitu daje mu posebnu strukturu i omogućava ravnomjerno upijanje čokoladnog preljeva. No, da bi kolač ostao prozračan, važno je da se griz i kakao prah uvijek prosijaju prije dodavanja – to sprječava grudvice i osigurava ravnomjernu teksturu. Također, prelijevanje mora biti tempirano – čokoladno mlijeko i kolač trebaju biti topli u istom trenutku, jer samo tako biskvit može optimalno upiti tekućinu i ostati mekan, ali ne gnjecav.
Ako želite personalizirati recept ili ga prilagoditi određenim prehrambenim navikama, postoji nekoliko sjajnih opcija. Umjesto šećera, možete koristiti brezin šećer ili eritrit, a tamnu čokoladu možete zamijeniti veganskom verzijom s visokim udjelom kakaa. Umjesto kravljeg mlijeka, koristi se biljno mlijeko poput bademovog ili zobenog – idealno za one koji izbjegavaju laktozu. Za dodatni sloj okusa, u preljev možete dodati prstohvat cimeta, espresso praha ili vanilije. Ako volite hrskavu notu, pospite kolač sjeckanim lješnjacima, orasima ili čak listićima badema prije serviranja. Svaka od ovih izmjena ne mijenja osnovu recepta, ali mu daje novu dimenziju.

FAQ – Često postavljana pitanja za čokoladni mokri kolač:
1. Mogu li koristiti biljno mlijeko umjesto kravljeg?
Da, biljna mlijeka poput bademovog, zobenog ili sojinog mogu se koristiti za pripremu preljeva. Preporučuje se nezaslađeno mlijeko kako bi se očuvala ravnoteža okusa, a rezultat će i dalje biti sočan i ukusan.
2. Zašto mi biskvit ispadne previše zbijen?
Najčešći razlog je prekomjerno miješanje smjese ili dodavanje griza bez prosijavanja. Da biste dobili laganu i prozračnu teksturu, miješajte lagano špatulom i ne koristite mikser nakon dodavanja suhih sastojaka.
3. Može li se kolač napraviti dan ranije?
Apsolutno. Čokoladni mokri kolač je čak i ukusniji dan nakon pripreme, jer tada postigne punu sočnost. Čuvajte ga pokrivenog u hladnjaku i poslužite na sobnoj temperaturi.
4. Mogu li dodati voće ili druge dodatke?
Da. Komadići banana, višanja ili malina mogu se dodati direktno u biskvit prije pečenja, a za još bogatiju aromu možete dodati i narezanu tamnu čokoladu, kokosove listiće ili sitno sjeckane orahe.
Korisni savjeti, zamjene i trikovi za savršen čokoladni mokri kolač:
Prelijevanje je ključ – Tajna savršenog mokrog kolača krije se u trenutku kada ga prelijete čokoladnim mlijekom. I kolač i preljev trebaju biti topli u isto vrijeme. Ako je preljev prehladan ili biskvit već ohlađen, rezultat može biti neravnomjerno upijanje ili suha tekstura.
Prosijavanje sastojaka – Obavezno prosijte griz i kakao prije dodavanja u smjesu. Tako ćete izbjeći grudvice i postići ravnomjernu, laganu teksturu.
Lagano miješanje – Nakon što dodate suhe sastojke, koristite špatulu i miješajte kružnim pokretima. Ne koristite mikser – prekomjerno miješanje može napraviti gust i težak biskvit.
Zamjene sastojaka: zdravije, luksuznije i veganske varijante:
Zamjene za šećer:
- Brezin šećer (xylitol),
- Eritrit (za niskokaloričnu verziju),
- Kokosov šećer (blaga karamela nota).
Zamjene za mlijeko i čokoladu (za vegansku verziju):
- Biljna mlijeka (bademovo, zobeno, sojino),
- Tamna veganska čokolada s visokim udjelom kakaa.
Zamjena jaja (veganska opcija):
- 1 „chia jaje“ = 1 kašika mljevene chia + 3 kašike vode
- Isto važi i za mljeveni lan.
Luksuzna varijanta preljeva:
- Dodajte žlicu maslaca ili slatke pavlake u preljev za dodatnu kremoznost.

Najčešće greške – i kako ih izbjeći:
Zbijen biskvit – Uzrok: predugo miješanje smjese.
Rješenje: miješajte kratko i nježno, samo dok se sve poveže.
Kolač se nije dobro „napio“ preljeva – Uzrok: hladan preljev ili ohlađen biskvit.
Rješenje: oba moraju biti topla u trenutku prelijevanja.
Prepečen kolač – Uzrok: predugo pečenje.
Rješenje: Peći najviše 20 minuta, provjeriti čačkalicom – čim izađe suha, kolač je gotov.
Kako personalizirati recept za mokri kolač?
Za dodatnu aromu:
- Naribana narančina korica.
- Prstohvat cimeta, vanilije ili mljevene kave.
- Za hrabrije – prstohvat chili praha.
Za dodatnu teksturu:
- Komadići tamnije čokolade.
- Sjeckani lješnjaci, orasi, bademi.
- Posip od kokosa, kakaovog praha ili listića badema.
Za dekoraciju:
- Tanak sloj čokoladne glazure.
- Umućeni šlag ili biljna krema.
- Svježe voće poput višanja, malina ili banana.
Bonus savjet: zamrzavanje i čuvanje:
Kolač možete zamrznuti po porcijama – jednostavno ga zamotajte u papir za pečenje i stavite u posudu s poklopcem.
Prije posluživanja, ostavite da se odledi na sobnoj temperaturi i po potrebi lagano podgrijte.
Ova metoda čini kolač idealnim i za planiranje unaprijed – odličan izbor za proslave, praznike ili kada želite imati brz desert nadohvat ruke.
Recept koji će vas možda zanimati
Recept i detaljna video priprema – Bojanine_djakonije (Instagram):
Da li vam se svidio ovaj recept za čokoladni kolač?
Ocijenite ga u nastavku ispod, podijelite utiske sa nama u komentaru ili nas označite na društvenim mrežama uz tag @brza_kuhinja ili @gastro.kutak.