Blitva, biljka često uspoređivana sa cveklom zbog sličnog oblika listova, izuzetno je bogata hranjivim tvarima koje se nalaze upravo u njenim listovima, a ne u korijenu kao kod cvekle. Ova biljka ima mnoge zdravstvene prednosti, posebno kada se koristi u svakodnevnoj ishrani. Evo kako je možete uzgajati i koristiti u pripremi hrane:
Kako Uzgajati Blitvu?
Blitvu možete sijati tokom cijele godine, od februara do juna. Sjeme se sadi u redove na dubinu od oko tri centimetra. Ako biljku uzgajate gusto, kasnije je možete presaditi kako bi bolje rasla. Listove možete sakupljati i koristiti tokom cijele godine, jer iz korijena stalno rastu novi listovi, što omogućava stalnu berbu.

Kako Čuvati Blitvu?
Nakon berbe, listovi blitve brzo gube svježinu, pa se preporučuje njihovo zamrzavanje kako bi se sačuvala njihova hranjiva svojstva i koristili i van sezone.
Hranjiva Vrijednost Blitve
Blitva je izuzetno bogata antioksidansima, s više od 13 različitih vrsta, što je čini snažnim saveznikom u borbi protiv slobodnih radikala. Zbog visokog sadržaja vlakana, blitva je korisna u ishrani dijabetičara jer ne izaziva nagle fluktuacije u nivou šećera u krvi. Osim toga, blitva jača imunitet, a ima i diuretička svojstva koja pomažu u čišćenju organizma. Sadrži vitamine C i B, kao i minerale poput magnezija, gvožđa, kalijuma, kalcijuma i mangana, a bogata je i proteinima, vlaknima i biljnim uljima.
Blitva kao Prirodni Lijek
Blitva se tradicionalno koristi kao prirodni antibiotik. Može se koristiti za liječenje rana u obliku zavoja, a njezin bujon je izvrstan za poboljšanje zdravlja bešike i bubrega. Također sadrži vitamin A i lutein, koji su dobri za zdravlje očiju i mogu smanjiti rizik od katarakte i drugih očnih bolesti.
Recept: Blitva s Krompirom

Ovaj jednostavan, ali hranljiv recept je savršen za zdrav obrok. Preporučuje se da blitvu i krompir uvrstite u svoj jelovnik barem jednom sedmično kako biste uživali u svim njenim zdravstvenim prednostima.